Liečebňa sv. Filomény
Rešpektujúca starostlivosť

Liečebňa sv. Filomény

Hospicová starostlivosť je paliatívna starostlivosť poskytovaná pacientom s nevyliečiteľným pokročilým ochorením a zomierajúcim v terminálnej fáze, tesne pred smrťou. Cieľom starostlivosti je zmierňovanie príznakov choroby a bolesti, poskytovanie psychickej, sociálnej, emocionálnej a duchovnej podpory pacientovi i jeho príbuzným. Zabezpečuje ju multidisciplinárny paliatívny tím lekárov, sestier, sanitárov, ale aj sociálny pracovník, duchovný a dobrovoľníci.

V Liečebni sv. Filomény ju poskytujeme formou ústavnou i terénnou.Ústavnú hospicovú starostlivosť v odbore paliatívna medicína vykonávame prostredníctvom lôžkového hospicu ako samostatného zdravotníckeho zariadenia na 1.poschodí budovy s kapacitou 19 lôžok.Terénnu domácu hospicovú starostlivosť vykonávame prostredníctvom mobilného hospicu ako návštevnú službu lekára, sestry a podľa potreby ďalších zdravotníckych pracovníkov zdravotníckeho zariadenia hospicu v domácom prostredí zomierajúceho pacienta.

Podmienky hradenej hospicovej starostlivosti zdravotnými poisťovňami:1. Pacient má diagnózu pokročilého malígneho ochorenia po ukončení kauzálnej liečby2. Pacient má terminálne štádium kauzálne neliečiteľného nenádorového ochorenia3. Pacient má chronickú nádorovú/nenádorovú bolesť vyžaduje kontinuálne podávanie opioidov.

Návod na prijatie
Podrobné informácie
O našom zariadení

Podrobné informácie

  • Na čom si hospic zakladá?

    Na rešpektovaní dôstojnosti človeka, individuálnom prístupe k pacientovi a jeho rodine, domácom prostredí a láskavom prístupe paliatívneho tímu v hospici
  • Čo je to paliatívna starostlivosť?

    Paliatívna starostlivosť, ktorú Liečebňa sv. Filomény ponúka, je zameraná na zmierňovanie utrpenia človeka. Kvalita existencie a dôstojná rozlúčka so životom je pre nás esenciálnou prioritou v starostlivosti o našich pacientov. Nejde o násilné predlžovanie života, ale ani jeho predčasné ukončenie eutanáziou. Jej cieľom je, aby pacient a jeho najbližší neostali v posledných chvíľach sami a bez pomoci, necítili sa opustení. Súčasťou našej starostlivosti sú liečebné postupy vedúce k zmierneniu bolesti a iných nepríjemných prejavov choroby, starostlivosť o fyzické, sociálne, psychické, spirituálne potreby a telesnú hygienu pacienta
  • Špecifiká paliatívnej starostlivosti v hospici

    ·  Paliatívna medicína akceptuje ako fakt nevyliečiteľný charakter niektorých ochorení.

    ·  Smrť je u týchto pacientov považovaná za prirodzené a očakávané vyústenie progredujúcej nevyliečiteľnej choroby a nie za principiálne negatívny výsledok, ktorý by mal byť liečbou za každú cenu odvrátený alebo oddialený.

    ·  Cieľom zdravotnej starostlivosti u týchto pacientov nie je ochrana, navrátenie a upevnenie zdravia, ale zmiernenie utrpenia a udržanie dobrej kvality života v krátkom čase, ktorý nevyliečiteľné chorému ostáva.

    ·  V závere života je cieľom paliatívnej starostlivosti dôstojné a kľudné zomieranie.

    ·  Rešpekt k autonómii pacienta znamená, že sa pacient môže/musí podieľať na voľbe liečebného postupu a zvolený liečebný postup môže byť vykonaný iba na základe jeho slobodného a informovaného súhlasu. Zapojenie pacienta do rozhodovania o zdravotnej starostlivosti nie je v paliatívnej medicíne vnímaný ako „nutné zlo“, ale ako príležitosť posunúť úroveň komunikácie na kvalitatívne vyššiu úroveň.

    ·  Niekedy dochádza k situácii, kedy pacient (alebo jeho rodina) požadujú liečebný postup, ktorý lekár považuje za neindikovaný, t.j. pre pacienta svojimi následkami neprospešný a škodlivý. Všeobecne platí, že lekár nie je povinný (neukladá mu to zákon ani zásady lekárskej etiky) vykonávať diagnostické a liečebné postupy, o ktorých je presvedčený, že pre pacienta nie sú prospešné alebo že sú priamo škodlivé, a to ani keď ich pacient vyslovene požaduje.

    ·  Rozhodovania, pred ktorými stojí celý paliatívny tím v hospici, sú vždy vykonávané so súhlasom dobre informovaného pacienta alebo rodiny a sú riadne zaznamenané v zdravotnej dokumentácii.

O našom zariadení

Komu je naša starostlivosť určená?

Indikáciou na hospicovú starostlivosť je progredujúce a nevyliečiteľné ochorenie v terminálnom štádiu, ktoré vyžaduje dennú lekársku a ošetrovateľskú intervenciu. Prognóza dožitia týchto pacientov je ohraničená, zväčša nepresahuje 6 mesiacov. Cieľovou skupinou je:

  • onkologický pacient s nevyliečiteľným, aktívne progredujúcim ochorením
  • pacient s progredujúcim neurodegeneratívnym, demyelinizačným ochorením, neuromuskulárnou dystrofiou (Parkinsonova choroba, Sclerosis multiplex,
  • pacient s Amyotrofickou laterálnou sklerózou, muskulárna dystrofia, následky devastujúcich poškodení mozgu)
  • pacient po cievnej mozgovej príhode – imobilný, s dysfágiou, s kontraktúrami, s ťažkým neurologickým deficitom, infekciami
  • perzistentný vegetatívny stav (coma vigile)
  • pacient s chronickými chorobami v terminálnom štádiu (chronické srdcové zlyhávanie, ischemická choroba srdca, arytmie, chronická obštrukčná choroba pľúc
  • pacient s intersticiálným ochorením pľúc, ochorenia pečene, chronická obličková choroba, reumatické ochorenia, AIDS)
  • geriatrický pacient: polymorbidný, krehký, dementný, s geriatrickými syndrómami, s chronickou muskuloskeletálnou bolesťou
  • pacient so závažnými bolesťami neonkologického pôvodu, ktorého nemožno nastaviť na analgetickú liečbu ambulantne

Podmienky prijatia

Pre prijatie od hospicového zariadenia je potrebné klinické zhodnotenie a dokumentovaná indikácia paliatívneho pacienta alebo terminálneho štádia jeho závažného ochorenia odosielajúcim lekárom, resp. zdravotníckym pracovníkom.